Az egyik legjobb, olasz, E.S.E. POD-os presszógép, amivel eddig dolgom volt. Használt készülék, teljes felújításon esett át nálam, szeretném ezt bemutatni.
Apróhirdetési portálon találtam, jól nézett ki, az eladó is megbízhatóra volt értékelve, az ár is elfogadható volt, így belevágtam. Sajnos nagyon kedvezőtlenek a tapasztalataim ezekkel a használt, jófogásos/vaterás gépekekel. Eddig kivétel nélkül mindegyikkel baj volt, vagy legalábbis horror meló, mire rendbe raktam. Ez most a fotók alapján végre kívételnek tűnt. Tévedtem, végül nem így lett, de nagyon nem. (2 délután és a vételárral majdnem megegyező alkatrészköltség ment rá.) Mondjuk nem reklamáltam az eladónál, inkább csak nekiálltam és megcsináltam, ha már úgyis ez a hobbim.
A Tecnosystem gépekről írtam már korábban, volt itt egy tesztelve, a Magic Coffee. Akit érdekel, olvassa el, mert ott több infót is adtam a gyárról. Prémium kategóriás gépeket gyártanak, réz belsővel, fém külsővel. A most hozzám került gépük egy Blitz Espresso névre keresztelt modell. Az internetet böngészve nem találtam semmit, erről a ’99-es típusról, az újabb széria fotóival talalálkozni csak, amik szintén csinosak:
Tecnosystem Blitz Espresso ’99
Az én régi készülékem egy nagy és súlyos csomagban érkezett és meglepődve tapasztaltam, hogy nem feleslegesen volt akkora a doboz, sokkal nagyobb szerkezet, mint a fotók alapján feltételeztem. Az asztalomon impozáns látványt nyújtott.
Ahogy gondolom más is tette volna :), azonnal lebontottam a tetejét, hogy megnézzem mi lakozik a belsejében. Nos, íme:
Rézbojler, egy rézfejes ULKA, két mágnesszelep. A mágnesszelepek közül az egyikkel elveszik a nyomást a fejről a csapolás után, a másik pedig a melegvíz vételekor nyit. Az sajnos ugyanis nem gőzcső az elején. Kizárólag melegvíz vételére szolgál. Ezt persze sejthettem volna a gombon található piktogramból, vagy abból, hogy a gőzhöz nem tudok fűtést rákapcsolni. Kár, jobban örültem volna gőznek.
Másik belső érdekesség egy mérleg szerkezet, amivel az 5L-es víztartály súlyát méri a gép. Nem engedi bekapcsolni a szivattyút és a fűtést, ha nincs elég víz a tartályban.
Van egy további érdekessége is. A felső szűrőre egy porlasztó elemen keresztül jut a víz, aminek hatására a vízterítése a gépnek pöpecre sikeredett. Erről majd mutatok fotót alább. Hátránya ennek a rendszernek, hogy a porlasztó nyílások nagyon aprók és könnyen eltömődnek.
Ezen a ponton bekapcsoltam a gépet, hogy ellenőrizzem a működést. Teljes katasztrófa volt. Először a víz nem indult meg. Elég sokat vackoltam vele, hogy elindítsam. Egy nagy fecskendővel szoktam rásegíteni, ami most is meghozta az eredményt, de csak sokadik próbálkozásra. Aztán elkezdett fütyülni a bojler, mint egy vízforaló. Ajjaj, gondoltam. Végül pedig a biztonsági termosztát “lelőtte” a gépet. (Megjegyzés: ha a biztonsági termosztát bekapcsolt, az azt jelenti, hogy a sorban előtte található termosztát, aminek a vízhő beállítása lett volna a feladata, nem működött.) Azt is észrevettem, hogy a fűtés mentén szivárog a víz a bojlerből. Csak cseppekben, de akkor is. A fenti hibák miatt úgy döntöttem, hogy ide nem lesz elég egy vízkőtlenítés és külső takarítás, akármennyire is szép kívülről a gép. Belekezdtem a bontásba.
A bojlerbe belenézve ez jó döntés volt:
Ezt bizony vízkőoldóval már nem lehet feloldani és valószínűleg a postai szállítás során ebből a törmelékből került a porlasztó rendszerbe, amitől az szépen eltömődött és ettől vált nehézzé a víz elindítása. A pumpát ennek ellenére cseréltem. A kora és bizonytalankodása okán jobbnak láttam egy ugyanilyen típusú, de új ULKA-ra cserélni.
A bojler sípoló hangjára és a vízszivárgásra is fény derült, a fűtés menetes végén egy csinos repedés található. Kuka.
Találtam egy részt a borításon a csepptálca alatt, amiről málik a festék. Szerencsére külön lemez, nem kellett az egész gépet szinterezni miatta.
Akkor irány a danetti.hu alkatrészekért. Pumpa, fűtés, termosztátok, tömítések, minden szükséges alkatrészt be tudtam szerezni tőlük.
Az alkatrészek megvoltak, egy cirka 4 órás takarítás kellett még a sikerhez. Pl. a fej és a felső szűrő így nézett ki:
A fej nem is néz ki rosszul, leszámítva, hogy a tömítés már teljesen lapos. A felső szűrő viszont el van tömődve zsíros lerakódással. Megszokott kép ez sajnos használt gépeknél és nem is olyan könnyű letakarítani. A fenti fotó érdekessége a korábban említett porlasztó rendszer. A víz nem a nagy lyukon jön, mert az a csavar helye. Azon a két pici lyukon nyomja át a pumpa. Zseniális.
A felső szűrőről még egy közeli:
Szóval ott a porlasztó rendszer a tökéletes vízterítésért és utána a víz ezen megy át? Brrr.
Mindent megtisztítottam és a gépet összeszereltem (újabb 2-3 óra minimum). Ezt szervizben ilyen alaposan megcsináltatni sokba kerülne, nem igazán érné meg. Ott óradíjakkal dolgoznak és persze van egy bizonyos szervizdíj, amit a vásárló még kifizet.
A készre szerelt gép végül ilyen lett:
Nem hibátlan, vannak karcolásai, főleg a krómozott részeken, csészemelegítőn, de összességében így is nagyon szép. Az Astoria mellett sem törpül el. Szerintem ez is egy kisebb gasztro gép, nem kifejezetten háztartási kategória. A mérete és az 5L-es víztartály is erre enged következtetni.
Csapolás a Tecnosystem Blitz Espresso-val
Ha már Danetti, akkor hoztam tőlük “jóáras” POD-ot is a teszteléshez. Vignola néven fut, a Veronesi pörkölő üzem egy olcsóbb terméke. Olcsó, de szeretem. Erős, intenzív csokis jellegű kávé. Hamisítatlan olasz presszó. Brutálisan jókat csapoltam belőle a Blitz-el. A Vignola egy robusta túlsúlyos keverék, amitől jó cremát lehet remélni. A POD-ok között érzékelhető egy kis szórás. Egyes podok lazábbak, mások tömörebbek. Utólagos tömörítése nem kötelező, de ajánlott. A lefolyás így is kicsit gyorsan indul, de belassul és szépen be is krémesedik.
A crema felszíne látványosan foltos lett. Azért ez elég szép egy podos géptől.
Ha gőzt is tudna, akkor tökéletes lenne. De sok lehetőség van még benne, fejleszthető. Beépíthetnék egy OPV-t és egy nyomásmérő műszert. Készíthetnék bele egy primer fűtést, vagy PID-elhetném. Foglalkozhatnék a rezgéscsillapítással, hogy csendesebb legyen. Készíthetnék ledes világítást a fej köré. Kérdés, hogy van-e értelme, ugyanis ez a gép így is közel tökéletes, ahogy van.
Tiszteletem kedves Uram!
Szerencsémre sikerült vennem egy ilyen kávégépet! 🙂
Annak ellenére, hogy abszolút dilettáns vagyok a témában, írásain felbuzdulva elhatároztam, hogy nekilátok a tuningolásnak! OPV, PID.
Ám remek lenne, a gőzt is megoldani!
Szeretném megkérdezni Öntől, hogy a PID, és egy komlett gőzkar+szelep kombó beépítésével megoldható-e?
Ha igen, akkor szükség van-e még a forróvíz mágnesszelepére, vagy kiiktatható a rendszerből?
Gőz vételekor el kell-e indulnia a szivattyúnak, és a fűtésnek?
Ha lesz már PID, akkor melyik a legjobb hőfok a gőznek?
Remélem, nem vagyok tolakodó, az “együgyű” kérdéseimmel, és ha ideje engedi, válaszol azokra!
Üdvözlettel :Tibor
Kedves Tibor,
ez nagyon sok kérdés egyszerre, szóval így nem biztos, hogy pár mondatban mindenre azonnal tudok válaszolni. (A szabadidőm inkább arra elegendő -sajnos-, hogy apróbb kérdésekben segítsek, de nem egy ilyen komplett átalakítás kivitelezésében, aminek tervezése is órákat emésztene fel. Ha kezdő szerelő, akkor azt javaslom, először kezdje az OPV beépítéssel. Aztán, ha teljesen megértette a konkrét kávégép működését, folytathatja PID-eléssel, ami már egy eléggé összetett átalakítást igényel. Ha ez megvan és még mindig a gőzön töri a fejét, jöhet a többi. Hogy gőzkar beépíthető-e? Nehéz megmondani, nincs előttem a gép. Van elég hely a gőzkarnak, gőzcsapnak? Bojlert kell majd fúrni a termosztátnak, átkábelezni az egész gépet, még akkor is, ha a meleg víz fittingjeit kidobja a gépből és helyette gőzt szerel. Nem tudom, szerintem ha a bojler kialakítása nem olyan, nem éri meg az átalakítás. És nem, a gőz képződéséhez nem kell a pumpa bekapcsoljon, csak a fűtés, mivel ez egy bojleres gép, nem hőcserélős. Hőcserélős gépeknél viszont a gőznek van egy külön kis pumpája, az be szokott kapcsolni.
Üdvözlöm kedves Károly!
Először is, köszönöm, hogy válaszolt levelemre! 🙂
Valóban kezdő kávémániás vagyok,ámde szeretem a kihívásokat.
Az opv beszerelésével készen vagyok. Most egy nyomásmérővel bíbelődöm. Nagyon rezeg a mutató, igazolva a kvantum elméletet. Egy tárgy egyszerre több ponton is lehet. 🙂
Beiktatok egy hosszú kapilláris csövet a manométerhez, hátha ez megoldja a problémát.
Aztán majd valóban jöhet a PID. Ha, megjöttek az alkatrészek.
…. és a gőz!
Hely van a gépben ….fölfelé 🙂 A rozsdamentes csészemelegítő feláldozásával. (csak kicserélem egy másik lemezre) Kialakítok egy megemelt , döntött konzolt, amelybe belefér a manométer, és egy Omron pid. Lehet, a gőzkar is valahova odakerül. Mivel ez a gép szerintem már egy antik műalkotás, úgy akarom kialakítani, hogy minden marajon visszaállítható állapotban.
Ha van még kedve és ideje velem foglalkozni, akkor lenne egy konkrét kérdésem!
A csapolás után a fejről elengedi a nyomást egy mágnesszelep, ami eddig nem tette a dolgát. Szétszedtem, kitisztítottam, és kíjjebb tekertem a szelepcsavart. Tovább már nem lehet kifelé csavarni, de még így is kb 2 bar marad, miután elengedte a magas nyomást, és egy kis vizet a tartály felé.
Szóval ez a maradék 2 bar nyomás korrekt, vagy nullának kéne lennie?
….Bocsánat még egy kérdés 🙂
A boiler alján lévő felső szűrő fölött van-e valamilyen szelep, mert ahogy fenti cikkében ön is írta, hajlamos a csöpögésre!? Bár a mágnesszelep beállítása után ez a csöpögés minimalilázódott, és a boilert nem akarnám fölöslegesen megbontani, azért kíváncsi vagyok! Azthiszem kéne lenni szelepnek, mert ha nincs, akkor mi más tartaná azt a bizonyos 2 bar-os nyomást?
Amúgy anyagilag biztosan nem éri meg, mert a végösszegből valószínüleg vehetnék egy olyan gépet, ami már gyárilag tudja ezeket. Sőt a pici, 2 dl-es boiler túl sok gőzt tutira nem fog adni!
Ám a kihívás, a tervezés, a munka, és a közben felszedett tudás, nekem jobban megéri!
Plussz ha a végén jobb kávét kapok, akkor az én kezem munkája által lett olyan! 🙂
Üdvözlettel : Tibor
Üdvözletem kedves Károly
Megint én…
Időközben beiktattam azt a bizonyos hosszú kapilláris csövet, egy másik Gaggia manométerrel.
Láss csodát, a mutató rezgése minimlizálódott, és a “maradék” 2 bar nyomás is eltűnt! Heuréka!
Szerintem, ha az órát, és csövet sikerül légtelenítenem, akkor a mutató rezgése is teljesen megszűnhet ! ???
Azt viszont még nem tudom, hogy a vékony, sérülékeny rézcsövet, hogyan fogom majd a meglévő helyre begyömöszölni!? 🙂 Majd megoldom valahogy.
Ennek ellenére, szerintem kell lenniie valamiféle szelepnek a boiler alján. Mintha lenne is ott vmiféle különeges fejű csavar, amihez gyártanom kell egy eszközt, hogy megtudjam nézni, mi van alatta( illetve fölötte) ! 🙂
Tisztelettel : Tibor
Sajnos nem emlékszem már, hogy az enyémben mi volt pontosan. Az a helyzet, hogy annyi ilyen és hasonló gépet szétkaptam már, hogy összemosódnak az emlékeim, sorry.
Üdv!
Értem! Azért köszönöm! 🙂
Tibor